Çelik dolap mı ahşap dolap mı?

İş yerlerinde özlük dosyaların ve evrakların saklanması, korunması ve muhafaza edilmesi her zaman sorun olmuştur. İş yerleri bu sorunu çözmek için dosya dolapları satın alma yoluna gitmişlerdir.Dosya dolabı günümüzde çelik ve ahşap olmak üzere iki şekilde üretilmektedir.

İki modelinde kendine özel kullanım kolaylığı ve avantajları vardır. Bu yazımızda sizlere metal ve ahşap dolaplarının artı ve eksi yönlerini anlatacağız. Yazımız bu alanda uzman, bu dolapları kullanan memnun kalan ve kalmayan kullanıcıların görüşleri alarak hazırladık. Metal dolap kullanan kişiler ahşap dolaplara göre daha kullanışlı olduğunu söylemektedir. Çelik dolapların iç yüzeyinde yer alan tüm rafları değiştirebilirsiniz. İhtiyacınıza göre raf ekleyebilir, raf çıkarabilirsiniz. Raf boyutlarında oynama ve değiştirme yapabilirsiniz. Çelik dolaplar ihtiyaca göre istenilen boyutta ve sayıda üretilebilir. Bu sayede iş yerinizin estetik yapısını bozmadan metal dolapları iş yerinizde kullanabilirsiniz.Çelik dolap ustalık gerektirmeyen basit işlemlerle üzerinde oynama yapmanız mümkün. Ahşap dolaplar ise belli bir standartta üretilir ve üzerinde değişiklik yapmak çoğu zaman mümkün değildir. Değişiklik yapmak için mutlaka bir usta çağırmalısınız. Ahşap dolaplarda işçilik maliyeti çok yüksektir.

Metal dolapların bir avantajlı yönü de asma kilit kullanımına uygun olmasıdır. İster gövde kilit, isterseniz asma kilitleri metal dolaplarda kullanabilirsiniz. Metal dolapların güvenliği ahşap dolaplara göre daha yüksektir. Çalışan insanların özel ve kişisel eşyalarını saklamaya olanak sağlayan metal dolaplar iş yerlerinde çok sık tercih edilmektedir. Metal dolaplar ahşap dolaplara göre daha hafiftir. Hafif olması temizleme ve taşıma kolaylığı sağlar. Ahşap dolapları bir yerden başka bir yere taşımak zordur. Metal dolapları başkasının yardımı olmadan kolayca taşıyabilirsiniz. Metal dolapların temizliği daha kolaydır ve leke tutmaz. Ahşap dolapları temizlemesi zordur ve leke tutabilir. Metal dolaplar punta kaynaklı montajı ile büyük kolaylık sağlar. İstediğiniz bir noktaya kolayca sürükleyerek taşıma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Metal dolapları temizlik zamanı dolabın altını, arkasını kolayca yıkayıp temizleyebilirsiniz.

Çelik dolaplar ahşap dolaplara göre daha kullanışlıdır. Üretim tekniği olarak metal dolaplarda elektrostatik toz boya kullanılmıştır. Bu sayede metal dolaplar çizilmeye ve paslanmaya karşı son derece dayanıklıdır. Çelik dolap üretiminde dkp saç kullanılmıştır. Ezilme ve çizilmeye karşı gösterilen direnci paslanmaya ve suya karşı da göstermektedir. Ahşap dolaplar suya ve neme karşı metal dolaplar gibi sağlam ve dayanıklı değildir.

Ahşap dolaplar melamin, lake, çekmeceli, 4 raylı, makam tarzı, raylı sistem gibi pek çok çeşidi bulunur. Ortama tasarım şıklığı katan ahşap dolaplar istenilen tarzda üretilmektedir. Ahşap dolapların güvenirliği ve kullanışlığı metal dolaplara göre çok zayıftır. Ahşap dolaplar metal dolaplara göre daha dekoratif ve şık görünür. Ahşap dolaplar metal dolaplara göre daha kısa ömürlüdür.

Metal dolap modellerinden bazıları; tek kapılı, iki, üç, dört, altı kapılı, çekmeceli, iki katlı soyunma dolabı, dosya dolabı, emanet dolabı, kartoteks, temizlik ve personel dolaplardır.